Під час досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження, закон передбачає певні запобіжні заходи. Їх метою є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Одним із запобіжних заходів, передбачених кримінальним процесуальним законом є грошова застава. Або підозрюваний, обвинувачений самостійно вносить певну грошову суду (її розмір визначається судом), або за нього це робить хтось інший (заставодавець).
У випадку, якщо підозрюваний, обвинувачений не виконує свої процесуальні обов’язки, а також, якщо він, будучи належним чином повідомлений, не з’явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов’язки, застава звертається в дохід держави.
Крім цього, після звернення внесеної застави в дохід держави, прокурор ставить питання про зміну запобіжного заходу із застави на інший (тримання під вартою, домашній арешт або особисте зобов’язання).
На днях нам в об’єднання адвокатів ЦЕХ передали клопотання прокурора про зміну запобіжного заходу особі із застави на тримання під вартою. Нижче текст обгрунтування такого клопотання:
“ОСОБА порушив покладений на нього судом обов’язок щодо явки до суду за кожною вимогою, оскільки у призначені на ДАТА_1 та ДАТА_2 судові засідання не з’явився, перебуваючи під вартою в ДУ «Установа виконання покарань», a в судове засідання, призначене на ДАТА_3 буде доставлений на вимогу суду.
За таких обставин наявні обґрунтовані підстави для зміни ОСОБА запобіжного заходу із застави на тримання під вартою.”
Фактично, особу звинувачують у тому, що вона не з’явилася до суду без поважних причин. При цьому ж, прокурор одразу ж зазначає, що неявка пов’язана з тим, що особа перебувала у слідчому ізоляторі, в якому її пересування повністю обмежене.
Ось і дилема: чи є поважними причини неявки Особи в судові засідання?
Раніше ми розповідали про виправдувальний вирок по кримінальній справі про отримання неправомірної вигоди.
Телефон адвоката по кримінальних справах: 067 157-24-14 (доступні месенджери: WhatsApp, Telegram, Signal). Також слідкуйте за нами в соц.мережах Facebook, Instagram, Telegram.