Суд виніс виправдувальний вирок по обвинуваченню за отримання неправомірної вигоди

За отримання неправомірної вигоди слідчим районного управління поліції до суду був направлений обвинувальний акт з кваліфікацією за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України.

У 2015 році в слідчий поліції здійснював розслідування кримінального провадження щодо необережного заподіяння тілесного ушкодження (стаття 128 Кримінального кодексу України – Необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження). Чоловік ненавмисно наїхав трактором на ногу своєму зятеві, який допомагав йому обробляти земельну ділянку. Потерпілий отримав відшкодування завданої йому шкоди і не вимагав притягнення родича до кримінальної відповідальності.

За необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження максимальна кримінальна відповідальність, яка передбачена – позбавлення волі строком до 2 років. Таке кримінальне правопорушення – нетяжкий злочин.

Згідно діючого кримінального закону, особа, яка вперше вчинила необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона примирилася з потерпілим та відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

Згідно обвинувального акту, який розглядався судом, слідчий, розуміючи, що підозрюваному не доведеться нести кримінальну відповідальність, почав вимагати 4000 гривень за закриття кримінальної справи.

В результаті, відносно слідчого було відкрито кримінальне провадження та його обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України (одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданої їй влади, вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди).

За обвинуваченням, гроші були передані двома рівними частинами. Вперше, чоловік поклав гроші у тумбочку під умивальником в туалеті в приміщенні чергової частини поліцейського управління. Однак, подальша доля цих коштів залишилася невідомою. Як речові докази по справі вони не проходили, хоч підозрюваному інкримінувалося їх незаконне отримання як неправомірної вигоди.

Постановляючи вирок, суд визнав даний епізод недоведеним.

Вдруге, гроші нібито були залишені під шифером у жіночому туалеті. Коли слідчий повертався до свого кабінету після візиту до туалету, його зупинили працівники Служби безпеки України.

Під час судового розгляду затриманий-слідчий свою провину не визнав.

В суді він пояснив, що коли вийшов з туалету, його затримали і звернулися з проханням показати, що у нього в кишенях. Співробітники СБУ цікавилися, в якій кишені знаходяться гроші, які він нібито взяв з собою до туалету. Затриманий показав лише свій телефон, ключі та особисті кошти. Тоді співробітник СБУ самостійно витягнув 2000 гривень з його лівої кишені.

Фактично, було проведено особистий обшук без ухвали суду. Слідчий, який здійснював досудове розслідування даного кримінального провадження (по ст. 368 КК), після такого обшуку повинен був звернутися до суду для його легалізації, але цього не було зроблено.

В результаті порушення визначеного кримінальним процесуальним законом порядку, вилучені гроші були визнані недопустимим доказом, на які суд не має права посилатися при постановленні вироку. У зв’язку із зазначеним, суд прийшов до висновку, що відсутні докази отримання неправомірної вигоди.

Судом також були досліджені телефонні розмови між особами, які були залучені до справи. Однак, в них не було зафіксовано домовленостей або вимог слідчого поліції щодо передачі йому грошей.

У своєму вироку, суд вказав, що недоведена така характеристика злочину як вимагання неправомірної вигоди. А тому обвинувачений був виправданий.

Згідно ч. 3 ст. 368 КК України, одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданої їй влади, вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Раніше адвокат Богдан Глядик розповідав про запобіжний захід у кримінальному процесі.

Зв’яжіться з нами зараз: т. 067 157-24-14 (доступні месенджери: WhatsApp, Telegram, Signal), також слідкуйте за нами в соц.мережах Facebook, Instagram, Telegram.