З початком війни росії проти України, кримінальний закон зазнав ряду змін. Зокрема, статті, які передбачають кримінальне покарання за крадіжку (ст. 185 КК), грабіж (ст. 186 КК), розбій (ст. 187 КК), вимагання (ст. 189 КК) та привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 КК) були доповнені такою кваліфікуючою ознакою як вчинення злочину в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Адвокат, який практикує захист в кримінальних справах, у т.ч. по зазначених вище злочинах, часто стикається із проблемою, яка у зв’язку із зазначеними змінами виникла.
На думку правоохоронних органів, усі зазначені злочини, якщо вони вчинені в період з березня 2022 року, стають тяжкими чи особливо тяжкими.
Наприклад, особа вчинила крадіжку в магазині продовольчих товарів і вкрала, припустимо, буханку хліба, банку консерви, ще якоїсь їди.
Якщо, ця особа вчинила цю крадіжку до березня 2022 року, їй би світило, за умови визнання її виною, максимальне кримінальне покарання у виді або обмеження волі до 5 років, або, якщо таку крадіжку ця особа вчинила повторно – до 5 років позбавлення волі. При цьому така особа цілком реально могла б отримати й м’якше покарання у виді арешту, штрафу чи громадських робіт.
Однак, якщо злочин вчинено в період з березня 2022 року, правоохоронці кваліфікують такі дії як тяжкий злочин, і особі загрожує покарання до 8 років позбавлення волі.
Не погодився з такою позицією слідства і прокуратури Верховний Суд. Регулярно не погоджуються з таким станом і адвокати по кримінальних справах, зокрема ті адвокати, які практикують у справах по обвинуваченню за ст. 185-187, 189, 191 Кримінального кодексу України.
Так, судді Першої судової палати Касаційного кримінального суду висловили сумнів в правильності тлумачення органом досудового слідства поняття вчинення злочину “в умовах воєнного чи надзвичайного стану”.
Зокрема, у своєму рішенні, колегія судді зазначає, що поняття “в умовах воєнного чи надзвичайного стану” слід розуміти як “з використанням умов воєнного або надзвичайного стану, інших надзвичайних подій”.
Зазначену думку колегія досить детально обґрунтувала, у т.ч. аналізуючи усю документацію, яка супроводжувала законопроект, який вносив відповідні зміни в Кримінальний кодекс. Судді звертають увагу, що законодавець, приймаючи відповідний законопроект мав на увазі саме поняття “з використанням воєнного чи надзвичайного стану”, а не “в умовах…”.
У зв’язку із зазначеним, колегія суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду звернулася до Об’єднаної палати Касаційного кримінального суду для вирішення вищеописаної проблеми.
Адвокати по кримінальних справах нашого об’єднання постійно відстоюють цю позицію, здійснюючи захист в кримінальних провадженнях по ст.ст. 185-187, 189, 191 Кримінального кодексу України. Суди перших інстанцій завжди повністю і категорично ігнорували саме таку позицію щодо неправильної кваліфікації дій обвинувачених. В позиції апеляційних судів, на нашу суб’єктивну думку, інколи з’являлося розуміння висвітленої проблеми з кваліфікацією. Однак, до визнання і застосування такої у своїх рішеннях не доходило.
І ось, розуміння проблеми висвітлюється найвищою судовою інстанцією. Наслідком цього може стати те, що суди нижчих інстанцій будуть застосовувати посил Верховного Суду до справ, які вже розглядаються в судах, а правоохоронні органи перестануть здійснювати автоматичну кваліфікацію визначених кримінальних правопорушень як таких, що вчинені в умовах воєнного стану.
Раніше ми повідомляли, що адвокат по кримінальних справах домігся виправдувального вироку в справі по обвинуваченню в отриманні неправомірної вигоди.
Телефон адвоката по кримінальних справах: 067 157-24-14 (доступні месенджери: WhatsApp, Telegram, Signal). Також слідкуйте за нами в соц.мережах Facebook, Instagram, Telegram.
Кримінальна відповідальність за злочини:
Стаття 185 Кримінального кодексу України: таємне викрадення чужого майна (крадіжка), вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану – карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.
Стаття 186 Кримінального кодексу України: відкрите викрадення чужого майна (грабіж), вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану – карається позбавленням волі на строк від семи до десяти років.
Стаття 187 Кримінального кодексу України: напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства (розбій), вчинений вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану – карається позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років із конфіскацією майна.
Стаття 189 Кримінального кодексу України: вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці (вимагання), що вчинено в умовах воєнного або надзвичайного стану – карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Стаття 191 Кримінального кодексу України: привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні, що вчинено в умовах воєнного або надзвичайного стану – караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.