Що таке службові злочини за українським кримінальним законом

Службові злочини – це злочини, які вчиняються посадовими особами в процесі виконання своїх службових обов’язків або через недбалість у виконанні таких обов’язків.

Діючий в Україні Кримінальний кодекс в розділі 17, до службових злочинів відносить зокрема такі правопорушення як:

зловживання владою або службовим становищем (стаття 364 КК України), зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права (стаття 364-1 КК України);
– перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу (стаття 365 КК України);
вимагання неправомірної вигоди (хабар) або прийняття такої (стаття 368 КК України) та інші, а також
привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (стаття 191 КК України).

Кримінальне покарання за службові злочини

Покарання за службові злочини можуть включати штрафи, позбавлення волі, або обмеження волі, позбавлення посади, заборона займати певні посади або займатися певною діяльністю, конфіскацію майна, а також інші види покарань, передбачені Кримінальним кодексом України.

Наприклад, згідно зі статтею 364 КК України “Зловживання владою або службовим становищем”, службова особа, яка зловживає своїми повноваженнями або використовує своє службове становище для незаконної вигоди, може бути позбавлена волі на строк до шести років з конфіскацією майна або без такої, або зі штрафом до 17000 грн. Також покарання може полягати в арешті чи обмеженні волі. 

Згідно зі статтею 368 КК України “Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою”, за відповідне кримінальне правопорушення, може настати кримінальна відповідальність у виді штрафу від 17 тис. грн. до 68 тис. грн., арешту до 6 міс., або позбавлення волі до 12 років із забороною займатися певною діяльністю та конфіскацією майна.

За доведене стороною обвинувачення привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (стаття 191 КК), суд може притягнути винного до кримінальної відповідальності у виді штрафу в розмірі від 34000 до 85000 грн., виправних робіт до 2 років, обмеження волі до 5 років та позбавлення волі до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.

За інші службові злочини, передбачені Кримінальним кодексом України, покарання можуть бути різними, залежно від характеру і тяжкості злочину, а також інших обставин. 

Важливо зазначити, що окремі види службових злочинів можуть також мати адміністративну відповідальність, яка передбачає менш жорсткі види покарання, такі як штрафи або адміністративні стягнення.

Адміністративна відповідальність в Україні за службові злочини

Українське законодавство передбачає адміністративну відповідальність за ряд службових злочинів, зокрема за порушення вимог законодавства про запобігання та протидію корупції.

Наприклад, згідно зі статтею 172-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків передбачене покарання у виді адміністративного штраф до 6800 грн. з можливою забороною займатися певною діяльністю.

За порушення вимог фінансового контролю (стаття 172-6 КУпАП), у т.ч. за несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати та фінансові зобов’язання, за відмову від подання такої декларації, подання завідомо недостовірних відомостей у декларації тощо, передбачені штрафи  до 42,5 тисяч гривень.

Крім того, за порушення вимог про запобігання та протидію корупції може бути застосована також так звана “конфіскація майна, незаконно одержаного посадовою особою або особою, що займала відповідальну посаду в підприємстві, установі, організації державної власності”. 

Кримінальна відповідальність за декларування недостовірної інформації

Недостовірне декларування може мати наслідком не лише адміністративну відповідальність. Умисне внесення суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб може мати для декларанта кримінально правові наслідки.

Згідно статті 366-2, у випадку доведення складу відповідного кримінального правопорушення, особі може загрожувати штраф від 51000 до 85000 грн., обмеження або позбавлення волі до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.

Чи відноситься шахрайство до службових злочинів

Шахрайство зазвичай не відноситься до категорії службових злочинів, якщо воно не пов’язане зі зловживанням службовим становищем.

Шахрайство (стаття 190 КК України), як правило, є злочином, який пов’язаний з обманом або іншими хитрощами з метою незаконного збагачення або завдання збитків іншим людям. Цей злочин не пов’язаний з виконанням службових обов’язків або зловживанням службовим становищем.

Однак, існують ситуації, коли шахрайство може бути пов’язане зі зловживанням службовим становищем. Наприклад, коли посадова особа, використовуючи свої службові повноваження, здійснює шахрайські дії з метою збагачення або завдання збитків іншим людям. У такому випадку шахрайство може бути класифіковане як службовий злочин.

Ухилення від сплати податків, зборів, обов’язкових платежів (стаття 212 КК України) – це службовий злочин?

Ухилення від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів може бути кваліфіковано як службовий злочин у випадках, коли воно вчинене посадовою особою, яка має обов’язок здійснювати відповідні розрахунки та сплати. Наприклад, ухилення від сплати податків з бюджету може бути кваліфіковане як злочин, якщо воно вчинене посадовою особою, яка має обов’язок відповідно до закону здійснювати розрахунки та сплату цих податків.

Згідно зі статтею 212 Кримінального кодексу України, ухилення від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів, якщо це вчинено посадовою особою або особою, яка має обов’язки з їх сплати, може бути кваліфіковано як службовий злочин. Покарання за цей злочин передбачається у виді штрафу до 425 тис. грн. з можливим позбавленням права займатися певною діяльністю та конфіскацією майна. 

Отже, ухилення від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів може бути кваліфіковане як службовий злочин, якщо воно вчинене посадовою особою або особою, яка має обов’язки з їх сплати.

Раніше ми писали, що суд відмовив в застосуванні запобіжного заходу тримання під вартою, відносно підозрюваного у шахрайстві.

Зв’яжіться з нами зараз: т. 067 157-24-14 (доступні месенджери: WhatsApp, Telegram, Signal), також пишіть в соц.мережах Facebook, Instagram.