Кримінальна відповідальність за шахрайство

Заволодіння чужим майном або придбання права на таке майно шляхом обману чи зловживання довірою – шахрайство.

Особливістю такого злочину як шахрайство є не просто заволодіння чужим майном або правом на таке майно, а заволодіння шляхом зловживання довірою потерпілого. Тобто, в момент, коли майно або право на майно переходило до особи, потерпілий не розумів, що втрачає таке майно або право на майно. Ще однією особливістю такого злочину є те, що потерпілий добровільно передає майно або право на майно.

Згідно ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України за шахрайство передбачена кримінальна відповідальність у виді обмеження волі на строк до 3 років.

Якщо ж шахрайство вчиняється повторно, або за змовою групою осіб, або завдає значної шкоди, згідно ч. 2 ст. 190 КК передбачається кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі на строк до трьох років.

Значною є шкода, розмір якої становить від 1000 до 4250 грн.

Згідно ч. 3 ст. 190 КК шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Шкодою у великому розмірі визнається шкода, яка перевищує 4250 грн, але не більше 10200 грн.

Якщо шахрайство буде вчинено організованою групою, або завдана шкода буде в особливо великих розмірах (більше 10200 грн.), згідно ч. 4 ст. 190 КК України передбачена кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі строком від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

Для того щоб притягнути особу до кримінальної відповідальності слідство повинне довести, що особа ще в момент заволодіння цим майном мала на меті його привласнити і не виконувати взяті на себе зобов’язання.

Так, для прикладу. Один учасник фінансової піраміди переконує іншу особу вкласти в таку організацію кошти. За це такій особі обіцяють прибуток з великими відсотками. Через деякий час фінансова піраміда розпадається і особа, яка вклала гроші не отримує ні обіцяних відсотків, ні свого вкладу.

Притягнути до кримінальної відповідальності такого учасника фінансової піраміди за шахрайство можна лише в тому випадку, якщо слідство доведе, що отримуючи кошти (які залишає в себе, або отримує іншу вигоду) від зазначеної вище особи, він уже усвідомлював, що фінансова піраміда розвалиться і особа не отримає не лише відсотки за своїм вкладом, але й втратить кошти, які вона вносить.

Адвокат Глядик

Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ участь адвоката у слідчих діях (огляд, обшук, допит, відтворення, слідчий експеримент тощо), ✔ обрання запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.

Адвокат Богдан Глядик – т. 067 157-24-14