Право на адвоката є одним з основних прав обвинуваченого у кримінальному провадженні. Презумпція права на адвоката визначена в Конституції України, стаття 59 якої передбачає, що кожен має право на професійну правничу допомогу та є вільним у виборі захисника своїх прав.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує, що кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право використовувати юридичну допомогу захисника, обраного на власний розсуд.
Стаття 42 Кримінального процесуального кодексу України гарантує, що підозрюваний, обвинувачений має право на першу вимогу мати захисника і зустріч із ним незалежно від часу в робочі, вихідні, святкові, неробочі дні до першого допиту з дотриманням умов, що забезпечують конфіденційність спілкування.
Однак, деякі люди відмовляються від цього права, не розуміючи наслідків такого кроку. У цій статті ми розглянемо, які наслідки можуть бути при відмові від права на адвоката у кримінальній справі.
Порушення прав обвинуваченого
Право на адвоката є одним з основних прав обвинуваченого, яке гарантує Конституція. Відмова від цього права може призвести до порушення прав затриманого, підозрюваного, обвинуваченого на чесне та справедливе провадження, оскільки адвокат здатен забезпечити ефективний захист та забезпечити дотримання його прав.
Наслідки для процесу кримінального провадження
Відмова від права на адвоката має важливі наслідки для кримінального провадження. У більшості випадків, обвинувачений без адвоката не може повноцінно захищати свої інтереси, допускаючи помилки, що можуть призвести до прийняття рішення, несправедливого для нього.
Дуже часто, правоохоронці стараються “отримати” від затриманого, підозрюваного зізнання у якомусь кримінальному правопорушенні. Таке зізнання потім лягає в основу обвинувального акту і вже в суді (також без адвоката) особу визнають винуватою.
Загроза засудження
Відмова від права на адвоката може призвести до засудження. Адвокат може визначити порушення прав обвинуваченого, що забезпечить справедливість процесу. Також, адвокат здатен забезпечити наявність доказів відповідно до вимог закону.
Кримінальний процес є досить зарегульований. Не все, що на перший погляд здається беззаперечним доказом, може бути використано під час доказування провини особи.
Неналежний захист
Відмова від права на адвоката може призвести до неналежного захисту, оскільки обвинувачений не зможе грамотно та ефективно захистити свої інтереси.
Неналежний захист може призвести до винесення не справедливого рішення, що може мати серйозні наслідки для обвинуваченого, зокрема засудження до тяжкого покарання – позбавлення волі.
Відмова від права на адвоката може також призвести до втрати можливості отримати судовий захист під час апеляційного та касаційного розгляду справи. У такому випадку, обвинувачений не зможе звернутися до адвоката з проханням надати йому захист під час розгляду його справи на наступних стадіях кримінального провадження та очікувати на позитивний результат.
Висновок
Таким чином, відмова від права на адвоката у кримінальній справі може мати серйозні наслідки для затриманого, підозрюваного, обвинуваченого. Зокрема, це може призвести до порушення його прав, невідповідного захисту та засудження до покарання. Тому, слід пам’ятати про важливість права на адвоката і користуватися ним у кримінальних провадженнях, щоб забезпечити справедливість та ефективний захист своїх інтересів.
Зв’яжіться з нами зараз: т. 067 157-24-14 (доступні месенджери: WhatsApp, Telegram, Signal), також пишіть в соц.мережах Facebook, Instagram.