Недопустимі докази та плоди отруйного дерева

Адвокат по кримінальних справах, аналізуючи матеріали кримінального провадження, які сторона обвинувачення має намір використати в суд як доказ вини обвинуваченого, оцінює їх перш за все на предмет їхньої допустимості та належності. Недопустимі докази – шлях до виправдання. 

Належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

Тобто це такі докази, які дійсно підтверджують певні обставини, факти. Наприклад, кримінальне провадження про отримання неправомірної вигоди. В такому висновок трасологічної експертизи транспортних засобів, які стали учасниками ДТП, коли обвинувачений тікав від правоохоронців, буде неналежним доказом. Такий висновок може підтверджувати обставини ДТП. Однак він не буде підтверджувати обставини отримання неправомірної вигоди.

Допустимий доказ – це доказ, який отриманий у чітко визначеному законом порядку.

Під час розслідування службових злочинів (напр., зловживання владою чи службовим становищем (ст. 264 КК), пропозиція, одержання неправомірної вигоди (ст. 368 КК, ст. 369 КК) тощо), орган досудового розслідування часто здійснює негласні слідчі розшукові дії (НСРД), щоб отримати докази вини особи. В категорію службових злочинів потрапляє й вплив на результати спортивних змагань (стаття 369-3 Кримінального кодексу).

До НСРД належать, наприклад, прослуховування телефону, стеження за особою. Для того щоб отримані в результаті проведення НСРД докази були допустимими, вони повинні бути отримані у встановленому законом порядку. Закон визначає певний порядок отримання дозволу для проведення НСРД, проведення НСРД, оформлення результатів НСРД, надання доказів особі, відносно якої проводилися НСРД.

Якщо встановлений законом порядок на якомусь етапі проведення таких слідчих дій було порушено, отримані докази можуть бути визнані судом як недопустимі. Недопустимі докази суд не може використати для обвинувачення особи.

Навіть якщо стороні захисту не було надано процесуальних документів, згідно яких правоохоронцям було надано дозвіл на проведення таких слідчих дій, отримані докази є недопустимими.

Значення визнання таких доказів недопустимими досить значне. Адже, окрім визнання недопустимими первинних доказів, недопустимими повинні бути визнані й похідні від них докази. Наприклад, отримані докази самі по собі можуть не доводити вину особи. Однак, висновки експертиз, отримані на підставі дослідження конкретних доказів, можуть однозначно доводити вину обвинуваченого.

Разом з цим, якщо первинні докази є недопустимими, то недопустимими є й докази, які отримані на підставі цих первинних доказів. У правовій науці і практиці це має назву доктрини «плодів отруєного дерева». Згідно цієї доктрини, якщо джерело доказів є недопустимим, всі інші дані, одержані з його допомогою, будуть такими ж. Така доктрина сформована багатьма рішеннями Європейського суду з прав людини. Європейський суд зазначає, що критерієм віднесення доказів до «плодів отруєного дерева» є наявність підстав вважати, що відповідні докази не були б отримані за відсутності інформації, одержаної незаконним шляхом.

Адвокат по кримінальних справах, здійснюючи захист клієнта, обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, обов’язково проводить оцінку усіх доказів на предмет їх допустимості. Навіть при розумінні, що особа дійсно могла вчинити інкримінований злочин, відсутність допустимих доказів не дозволить суду визнати таку особу винною та змусить виправдати її. Саме виправдувальний вирок найважливішою ціллю адвоката і клієнта в часто довгому процесі кримінального провадження.

Раніше ми розповідали, що апеляційний суд підтвердив виправдувальний вирок по резонансній ДТП.


Ми у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, а також найсвіжіша інформація на нашому Telegram-каналі

✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, виїзд адвоката на місце події, на затримання, захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, слідчі дії (огляд місця події, обшук, допит, затримання, слідчий експеримент, експертиза тощо), обрання, зміна запобіжного заходу, участь на стадії судового розгляду кримінального провадження, ✔ цивільні та господарські справи тощо.

Телефон адвоката: 067 157-24-14 (Telegram, WhatsApp, Viber)