Зловживання владою або службовим становищем є кримінально караним діянням. Даний службовий злочин передбачає покарання у виді позбавлення волі до 6 років. Адвокат по кримінальних справах завжди працює на максимально позитивний результат – виправдувальний вирок. Але за яких обставин можна такий отримати у кримінальному провадженні по обвинуваченню у вчиненні службового злочину, передбаченого ст. 364 КК?
Згідно статті 364 Кримінального кодексу України, злочином є зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, або якщо воно спричинило тяжкі наслідки.
Як бачимо, суб’єктом даного злочину (тобто особою, яка фактично може вчинити злочин і бути притягнутою за це до кримінальної відповідальності) є виключно службова особа.
Службовою, згідно кримінального закону, є особа, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснює функції представника влади чи місцевого самоврядування, а також обіймає постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконує такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Фактично, службовою особою може бути дуже багато працівників.
Наприклад, в одній із справ інженер з технічного нагляду, неналежно виконуючи свої службові обов’язки, належним чином не перевірив обсяги та якість фактично виконаних ТОВ робіт по договору підряду, щодо проведення робіт з капітального ремонту дороги, у зв’язку з чим безпідставно погодив обсяги та якість робіт, що не виконувались підрядником, були безпідставно включені до актів та оплачені за рахунок бюджетних коштів, внаслідок чого державному бюджету України заподіяно істотну шкоду.
Верховний Суд у цій справі звернув увагу на те, що особу, яка, не обіймаючи посаду в органах влади або місцевого самоврядування, здійснює організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські обов’язки за спеціальним повноваженням, може бути визнано службовою.
Ще одним важливим елементом, необхідним для кваліфікації діяння за ст. 364 КК України, є розмір завданої шкоди в результаті зловживання владою або службовим становищем. Така шкода повинна бути істотною.
Істотною, завдана шкода вважається тоді, коли вона в 100 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Важливо! В даному випадку мова йде не про 17 грн., а про ½ прожиткового мінімуму для працезданих осіб станом на 01 січня року, в якому вчинено кримінальне правопорушення. У 2022 році, наприклад, прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня становив 2481 грн. Таким чином розмір істотної шкоди, завданої службовим злочином повинен стартувати з 124 тис. 50 грн. (2481/2*100).
З цього питання Верховний Суд також неодноразово висловлювався, зокрема вказавши, що істотна шкода може мати виключно матеріальний вимір і перераховуватися в матеріальний еквівалент. Якщо не виміряти завдану шкоду в гривні, це матиме один наслідок – виправдувальний вирок по ст. 364 КК України.
Є ще й третій обов’язковий елемент, без якого особу не можна притягнути до кримінальної відповідальності згідно ст. 364 КК – вчинення такого діяння з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб.
Лише при наявності усіх трьох елементів, перелічених вище та при наявності належних і допустимих доказів, особу можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна із зазначених складова, суд повинен виправдати обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 364 Кримінального кодексу.
Раніше ми розповідали, що апеляційний суд підтвердив виправдувальний вирок по резонансній ДТП.
Ми у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, а також найсвіжіша інформація на нашому Telegram-каналі
✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ виїзд адвоката на місце події, на затримання, ✔захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд місця події, обшук, допит, затримання, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ обрання, зміна запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження, ✔ цивільні та господарські справи тощо.