Заволодіння чужим майном або придбання права на таке майно шляхом обману чи зловживання довірою – шахрайство. Кримінальна відповідальність за шахрайство може бути як у виді обмеження волі, так і позбавлення волі до 12 років.
Особливістю такого злочину як шахрайство є не просто заволодіння чужим майном або правом на таке майно, а заволодіння шляхом зловживання довірою потерпілого. Тобто, в момент, коли майно або право на майно переходило до особи, потерпілий не розумів, що втрачає таке майно або право на майно. Ще однією особливістю такого злочину є те, що потерпілий добровільно передає майно або право на майно.
Згідно ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України за шахрайство передбачена кримінальна відповідальність у виді обмеження волі на строк до 3 років.
Якщо ж шахрайство вчиняється повторно, або за змовою групою осіб, або завдає значної шкоди, згідно ч. 2 ст. 190 КК передбачається кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі на строк до трьох років.
Значною визнається шкода, із врахуванням матеріального становища потерпілого та якщо йому спричинені збитки на суму від ста до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Важливо! В даному випадку мова йде не про 17 грн., а про ½ прожиткового мінімуму для працезданих осіб станом на 01 січня року, в якому вчинено кримінальне правопорушення. У 2022 році, наприклад, прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня становив 2481 грн.
Таким чином, для ст. 190 Кримінального кодексу, значною буде шкода в розмірі від 248 100 грн. до 620 250 грн.
Згідно ч. 3 ст. 190 КК шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Шкодою у великому розмірі визнається шкода, яка в двісті п’ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення. Тобто, станом на 2022 рік – більше 620 250 грн.
Якщо шахрайство буде вчинено організованою групою, або завдана шкода буде в особливо великих розмірах (більше 10200 грн.), згідно ч. 4 ст. 190 КК України передбачена кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі строком від 7 до 12 років з конфіскацією майна.
Шкода в особливо великому розмірі буде, якщо така в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення (більше 1 488 600 грн. у 2022 році).
Для того щоб притягнути особу до кримінальної відповідальності за шахрайство, слідство повинне довести, що особа ще в момент заволодіння цим майном мала на меті його привласнити і не виконувати взяті на себе зобов’язання.
Так, для прикладу. Один учасник фінансової піраміди переконує іншу особу вкласти в таку організацію кошти. За це такій особі обіцяють прибуток з великими відсотками. Через деякий час фінансова піраміда розпадається і особа, яка вклала гроші не отримує ні обіцяних відсотків, ні свого вкладу.
Притягнути до кримінальної відповідальності такого учасника фінансової піраміди за шахрайство можна лише в тому випадку, якщо слідство доведе, що отримуючи кошти (які залишає в себе, або отримує іншу вигоду) від зазначеної вище особи, він уже усвідомлював, що фінансова піраміда розвалиться і особа не отримає не лише відсотки за своїм вкладом, але й втратить кошти, які вона вносить.
✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ участь адвоката у слідчих діях (огляд, обшук, допит, відтворення, слідчий експеримент тощо), ✔ обрання запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.