Затримання особи підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні злочину під час воєнного стану

Уповноважена службова особа має право без відповідного рішення суду затримати особу, підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення, за яке передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише у чітко визначених кримінальним процесуальним законом випадках:

1) якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення;
2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин;
3) якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину, віднесеного законом до підслідності Національного антикорупційного бюро України;
4) якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого статтями 255, 255-1, 255-2 Кримінального кодексу України.

Однак таке затримання має свої особливості, які полягають зокрема у певному строку, на який така особа може бути затримана без рішення суду, а також інших процесуальних обов’язках правоохоронців, які ті зобов’язані виконувати в час, коли особа затримана за наведених вище умов. 

Так, затриманій без рішення суду невідкладно повинні роз’яснити її права, а також підстави, чому її затримано. 

Кримінальний процесуальний закон виділяє таке поняття як “підозра”, після отримання якої особа отримує процесуальний статус – підозрюваний. Це такий письмовий документ, в якому орган досудового слідства (слідчий, прокурор) викладає обставини конкретного кримінального правопорушення, а також чому є підстави вважати, що конкретна особа може бути причетною до вчинення такого кримінального правопорушення. 

Такий документ обов’язково повинен бути вручений затриманій особі, за загальним правилом, не пізніше 24 годин з моменту її фактичного затримання. Однак, в період дії воєнного стану в Україні, строк вручення затриманому письмового повідомлення про підозру не повинен перевищувати 72 годин. Якщо зазначені умови не дотримані, особа, яка не має статусу підозрюваного чи обвинуваченого повинна бути звільнена. 

Якщо ж письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення особі було вручено, така затримана особа повинна бути доставлена до суду не пізніше 60 год. з моменту її фактичного затримання для обрання судом (не пізніше 72 год. з моменту затримання) міри запобіжного заходу (тримання під вартою, застава, домашній арешт, особисте зобов’язання). Це в мирний час. Під час війни, особа може бути позбавлена свободи без рішення суду не більше як 260 год. з моменту її фактичного затримання.

Затримання підозрюваного, обвинуваченого може бути й коли ухвала про дозвіл на затримання існує. 

Якщо особа, яка у встановленому законом порядку повідомлена про необхідність з’явитися до слідчого, прокурора чи суду, ігнорує такі виклики, судом може бути надано дозвіл на затримання такої особи. Прокурор чи слідчий має право звернутися до суду з клопотанням про надання дозволу на затримання особи з метою її приводу до суду. Саме суд може надати такий дозвіл. Але, знову ж таки, це в мирний час. 

Під час дії воєнного стану, у випадку об’єктивної неможливості судом виконувати свої повноваження, такі повноваження може виконувати керівник прокуратури, який фактично може винести постанову про надання дозволу на затримання особи. 

У випадку, якщо підозрюваний, обвинувачений затриманий на підставі зазначеної ухвали суду, його протягом 36 годин з моменту фактичного затримання повинні доставити до суду. 

Під час дії воєнного стану, допускається певне відступлення від імперативних у мирний час вимог закону. Однак, будь яке відступлення повинно узгоджуватися з вимогами Конституції України, Конвенції про права людини і практикою Європейського суду з прав людини.


Ми у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, а також найсвіжіша інформація на нашому Telegram-каналі

✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ виїзд адвоката на місце події, на затримання, ✔захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд місця події, обшук, допит, затримання, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ обрання, зміна запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження, ✔ цивільні та господарські справи тощо.

Телефон адвоката: 067 157-24-14 (Telegram, WhatsApp, Viber), 093 602-83-47