Президент Петро Порошенко підписав прийнятий у листопаді минулого року закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень.
Фактично, закон усі легкі злочини змінює на кримінальні проступки. Кримінальним проступком є передбачене Кримінальним кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше 51 тис. грн. або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок, згідно підписаного Президентом закону, буде звільнятися від кримінальної відповідальності, при дотриманні низки вимог.
Розслідування кримінальних проступків відбуватиметься за спрощеною процедурою і здійснюватимуть це дізнавачі. На розслідування таких справ буде відведено 72 години з моменту оголошення особі повідомлення про підозру або фактичного затримання особи.
Підозрюваний у вчиненні кримінального проступку може бути затриманий на строк до 72 год., якщо він чинитиме опір правоохоронцю при затриманні, буде вчиняти дії для втечі. Якщо підозрюваний перебуватиме у стані алкогольного, наркотичного чи будь якого іншого сп’яніння і у правоохоронця виникне підозра, що особа може завдати шкоду собі або іншим, його можуть затримати на 24 години.
В п’ятиденний строк після того як обвинувальний акт надійшов до суду, призначається судове засідання з розгляду справи. Якщо обвинувачений не заперечує встановлених на досудовому розслідуванні фактів, суд може розглянути справу за відсутності обвинуваченого.
За результатом розгляду кримінального провадження, суддя ухвалює вирок.
Закон повинен вступити в силу з січня 2020 року.
До категорії кримінальних проступків віднесли такі кримінальні правопорушення як керування автомобілем у стані сп’яніння, незаконні дії з наркотичними засобами, якщо не було мети їх збуту, некваліфіковані крадіжка, шахрайство.
Читайте також: Верховний Суд визнав протокол слідчого експерименту недопустимим доказом.
✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд, обшук, допит, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ під час обрання міри запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.