Як рахувати попереднє ув’язнення при визначенні строку позбавлення волі

Вироком суду особу було визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України, та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років. Згідно ч. 1 ст. 71 КК України до покарання, призначеного цим вироком було частково приєднано невідбуту частину покарання, призначеного за вироком суду за попередні злочини, вчинені особою та остаточно визначено покарання у виді позбавлення волі на строк 8 років 6 місяців. Згідно ч. 5 ст. 72 КК України суд зарахував строк перебування особи під вартою з 31 березня 2017 року по 21 червня 2017 року з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.

Апеляційний суд змінив вирок суду першої інстанції в частині призначеного покарання. Було прийнято рішення, за яким призначено покарання у виді позбавлення волі на 6 років. Згідно з ч. 5 ст. 72 КК України зараховано засудженому строк попереднього ув’язнення з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі з 31 березня 2017 року по день набрання вироку законної сили.

Сторона обвинувачення з таким рішенням апеляції не погодилася, прокурором було подано касаційну скаргу. У скарзі прокурор просив, посилаючись на постанову об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 06 червня 2018 року (справа № 180/746/16-к), яка не скасована, ухвалу апеляційного суду змінити, виключити зарахування у строк відбуття покарання строку попереднього ув’язнення після 21 червня 2017 року з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.

Фактично, ставилося питання про застосування норм «Закону Савченко».

Згідно ч. 5 ст. 72 КК, в редакції «Закону Савченко», зарахування судом строку попереднього ув’язнення у разі засудження до позбавлення волі в межах того самого кримінального провадження, у межах якого до особи було застосовано попереднє ув’язнення, провадиться з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.

Однак дана норма була скасована 20 червня 2017 року. З того часу обвинувачення і захист відстоюють різні позиції чи можливо застосовувати цю норму після 21 червня 2017 року.

Згідно постанови об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 06 червня 2018 року, на яку посилалася прокуратура у своїй касаційній скарзі, норма ч. 5 ст. 72 КК України в редакції «Закону Савченко», не застосовується після набрання 21 червня 2017 року чинності новою редакцією цієї норми. Попереднє ув’язнення зараховується у строк покарання із розрахунку один день такого ув’язнення за два дні позбавлення волі лише на час дії цього Закону.

Однак 29 серпня 2018 року Велика Палата Верховного Суду сформувала позицію, згідно якої, якщо особа вчинила злочин до 20 червня 2017 року (включно) і щодо неї продовжували застосовуватися заходи попереднього ув’язнення після 21 червня 2017 року, тобто після скасування «Закону Савченко», то під час зарахування попереднього ув’язнення у строк покарання застосуванню підлягає ч. 5 ст. 72 КК України в редакції «Закону Савченко». Дана постанова кардинально відрізняється від постанови об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 06 червня 2018 року.

Тобто, Велика Палата вказала, що «Закон Савченко» застосовується до засуджених, які вчинили злочин до 21 червня 2017 року і до яких після 21 червня 2017 року застосовувалося попереднє тримання під вартою до набрання вироку законної сили.

По описаній вище справі, Суд вказав, що при визначенні покарання потрібно застосовувати позицію Великої Палати Верховного Суду, оскільки висновки Великої Палати Верховного Суду мають перевагу над висновками об’єднаної палати.

Верховний Суд відмовив в задоволенні касаційної скарги прокурора та залишив ухвалу апеляції в силі.

Читайте також: Протокол слідчого експерименту – недопустимий доказ.

Згідно ч. 2 ст. 186 Кримінального кодексу України, грабіж, поєднаний з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або вчинений повторно, або за попередньою змовою групою осіб передбачає кримінальне покарання у виді позбавлення волі на строк від чотирьох до шести років.


Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд, обшук, допит, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ обрання міри запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.

Адвокат Богдан Глядик – т. 067 157-24-14 (пишіть WhatsApp, Signal, Telegram, Viber)