Верховний Суд скасував вирок через порушення права на захист

Кожна особа, незважаючи в якому правопорушенні вона звинувачується має право на професійну правову допомогу адвоката. Ця презумпція чітко зафіксована в Конституції України.

Право особи на правову допомогу передбачає й Кримінальний процесуальний кодекс України. Зокрема право мати захисника (адвоката) передбачено й для затриманих осіб. Про таке право затриманому повинні повідомити невідкладно після затримання.

Після затримання, з особою може проводитися ряд слідчих дій в межах кримінального провадження. Для належного забезпечення прав затриманої особи, під час проведення слідчих дій з такою особою потрібно забезпечити її захисником (адвокатом), який власне й реалізовуватиме право на правову допомогу.

Однією із слідчих дій, які можуть (і дуже часто проводяться) із щойно затриманим є пред’явлення такої особи для впізнання (коли потерпілі, свідки пробують впізнати серед декількох осіб того, хто на їх думку вчинив дії, які можуть містити ознаки якогось складу злочину).

Адвокат по кримінальних справах – т. 067 157-24-14

По одному з кримінальних проваджень особу було засуджено за ч. 2 ст. 187 КК України (напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства (розбій), вчинений за попередньою змовою групою осіб, або особою, яка раніше вчинила розбій або бандитизм) до позбавлення волі стоком на 8 років з конфіскацією майна засудженого. Рішення районного суду підтримав і апеляційний суд.

Згідно обвинувального акту, особа звинувачувалася в тому, що із застосуванням предмета, зовні схожого на револьвер, висловлюючи погрозу на позбавлення життя потерпілої та її дітей, котрі перебували поряд із нею, учинив напад на потерпілу, поєднаний з погрозою застосування до останньої насильства, небезпечного для її життя та здоров’я, унаслідок чого заволодів її майном на загальну суму 5994,3 грн.

Однак, засуджений з вироком не погодився, зокрема через те, що для обґрунтування вироку суд використав недопустимий доказ – протокол пред’явлення особи для впізнання за участю свідка і протокол пред’явлення особи для впізнання за участю потерпілої.

 

Згідно статті 86 КПК України, доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.

Недопустимими є докази, отримані внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також будь-які інші докази, здобуті завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини.

Суд зобов’язаний визнати істотними порушеннями прав людини і основоположних свобод порушення права особи на захист.

Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення.

Фактично мова йде про те, що слідчі дії із фактично затриманим проводилися до того як було складено протокол затримання особи та роз’яснено право особи на правову допомогу. Як наслідок, результати таких слідчих дій повинні бути визнані недопустимими доказами.

Однак, ні суд першої інстанції, ні апеляційний суд не надали належної правової оцінки зазначеним фактам, на які зверталася увага під час судового розгляду кримінального провадження.

Як наслідок, Касаційний кримінальний суд Верховного Суду скасував вирок і направив справу на новий розгляд.

Підсумовуючи, можемо зробити висновок, що конституційна презумпція, яка передбачає право кожного на професійну правничу допомогу повинна завжди дотримуватися. Кожна особа, незалежно від того, у вчиненні якого кримінального правопорушення вона звинувачується, який у неї соціальний чи майновий стан, повинна мати змогу скористатися правовою допомогою адвоката по кримінальних справах.

Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд, обшук, допит, затримання, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ обрання запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.

Телефон адвоката: 067 157-24-14 (пишіть WhatsApp, Signal, Telegram, Viber)