При призначенні покарання у кримінальному провадженні, суддя, встановивши, що особа дійсно винна у вчиненні того кримінального правопорушення, в якому її обвинувачують, враховує обставини, які можуть пом’якшувати і обтяжувати відповідальність цієї особи.
Серед обставин, які можуть пом’якшити відповідальність є добровільне відшкодування завданого збитку. Тобто, якщо особа, яку визнають винною у вчиненні злочину (це обов’язковий елемент), добровільно відшкодовує завдану шкоду, суд може врахувати цю обставину як таку, що впливає на пом’якшення покарання (наприклад, замість 10 років позбавлення волі, суд може призначити покарання у виді 9 років позбавлення волі).
Разом з цим, перелік обставин, які можуть пом’якшити відповідальність у кримінальному провадженню не є вичерпним. Тобто, суд може визнавати як пом’якшуючі й інші обставини, чітко не прописані в законі про кримінальну відповідальність.
Як пом’якшуючу обставину суд може визнати не тільки повне відшкодування шкоди, розмір якої зазвичай потерпілі вказують у цивільному позові, але й відшкодування цієї шкоди частково. Крім цього суд обов’язково враховує й реальну можливість обвинуваченого відшкодувати заявлену шкоду.
Важливо розуміти, що питання застосування пом’якшуючих чи обтяжуючих обставин виникає в суду лише у випадку визнання особи винною у вчиненні кримінального правопорушення. Якщо під час розгляду кримінальної справи суд приходить до висновку, що обвинувачений не є винним і виносить виправдувальний вирок, питання пом’якшуючих обставин взагалі не піднімається.
Фактично, задоволення, часткове задоволення чи незадоволення позовних вимог ніяк не впливає на визнання особи винною у вчиненні кримінального правопорушення.
✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ участь адвоката у слідчих діях (огляд, обшук, допит, відтворення, слідчий експеримент тощо), ✔ під час обрання міри запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.