Суд стягнув моральну шкоду за дії органу досудового розслідування

Позов про стягнення моральної шкоди, заподіяної незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування і прокуратури подав адвокат в інтересах неповнолітнього, якого у 2012 році було затримано за куріння у недозволеному місці та складено щодо нього адміністративний матеріал згідно ч. 1 ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Однак дана справа не була доведена до кінця. Спочатку суд зазначені матеріали відправив в міліцію на доопрацювання, однак в міліції справа загубилася.

Крім вищезазначеної справи про адміністративне правопорушення, відносно неповнолітнього було порушено й кримінальну справу за ч. 2 ст. 263 Кримінального кодексу України, оскільки при затриманні за куріння у недозволеному місці, в процесі проведення обшуку неповнолітнього у нього було виявлено металевий кастет. В межах кримінального провадження неповнолітньому, за носіння кастету без передбаченого законом дозволу, загрожувала кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі до трьох років. Неповнолітньому було обрано запобіжний захід у виді підписки про невиїзд.

Справа була направлена до суду, однак спочатку матеріали кримінального провадження були направлені на додаткове розслідування з мотивів неповноти наявних в справі даних, а у 2016 році справа була закрита на підставі ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 263 КК України.

Після цього особа, через представника, звернулася з позовом про стягнення моральної шкоди, яку оцінили у 400 тис. грн.

Тернопільський міськрайонний суд своїм рішенням, яке підтвердив Апеляційний суд Тернопільської області, задовольнив позовні вимоги частково. Суд встановив порушення вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та Конституції України в діях органів досудового розслідування та прокуратури, зазначивши, що особа перебувала під слідством 55 календарних місяців.

Суд ухвалив (див. рішення) стягнути із Державної казначейської служби України за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання з єдиного казначейського рахунку на користь позивача 204 765 (двісті чотири тисячі сімсот шістдесят п’ять) гривень заподіяної моральної шкоди, завданої незаконними діями органів досудового розслідування.