Проведення кримінального розслідування має бути завершене лише після повного, всебічного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи та оцінки всіх зібраних та перевірених доказів. Касаційний кримінальний суд нагадав про це, розглядаючи справу №190/829/21.
У цій конкретній справі суд прийняв рішення про закриття кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 358 Кримінального кодексу, у зв’язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Проте Касаційний кримінальний суд звернув увагу на те, що в клопотанні прокурора взагалі не було наведено об’єктивну сторону кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 358 Кримінального кодексу. Фактичні обставини, пов’язані з підробленням заповіту, які були встановлені органом досудового розслідування, не були викладені.
Крім того, протягом першого року з моменту відкриття провадження у справі не було здійснено жодних слідчих або розшукових дій. Навіть після відсторонення одного з слідчих, його наступник також не поспішав з досудовим розслідуванням.
Протягом 8 місяців новий слідчий не звертався до слідчого судді з клопотанням щодо отримання тимчасового доступу до документів, що знаходяться в сільській раді, зокрема оригіналу заповіту та журналу нотаріальних дій.
Також не вирішувалися питання щодо призначення судової почеркознавчої експертизи, а особа, на ім’я якої, як стверджувалося, було складено заповіт, та секретар сільської ради не були допитані. Більше того, слідчим ігнорувалися вказівки, які були надані прокурором, що призвело до численних скарг з боку потерпілої та уникнення відповідальності особи, яка була обвинувачена у вчиненні злочину.
З урахуванням таких обставин Касаційний кримінальний суд встановив, що досудове розслідування не може вважатися повним, а закриття кримінального провадження буде суперечити встановленим завданням та засадам кримінального провадження.
Цей випадок є прикладом необхідності забезпечення всебічного та об’єктивного розслідування кримінальних справ. Дотримання принципу повноти дослідження, збору та перевірки доказів є важливим для забезпечення справедливості та виявлення правди.
Згідно із ч. 1 ст. 358 КК України, за підроблення посвідчення або іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, громадянином-підприємцем, нотаріусом, державним реєстратором, суб’єктом державної реєстрації прав, особою, яка уповноважена на виконання функцій держави щодо реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем, аудитором чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права або звільняє від обов’язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою або збут такого документа, а також виготовлення підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, інших офіційних печаток, штампів чи бланків з тією самою метою або їх збут, передбачена кримінальна відповідальність у виді штрафу до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років.