Строки досудового розслідування: Верховний Суд роз’яснив повноваження суду в підготовчому засіданні

Об’єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду 17 лютого 2025 року розглянула кримінальне провадження за касаційною скаргою прокурора на ухвалу місцевого суду та ухвалу апеляційного суду щодо закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування.

Суть справи полягала в тому, що прокурор не погодився із закриттям кримінального провадження, стверджуючи, що строки досудового розслідування не спливли. Він посилався на те, що постанова прокурора про скасування постанови слідчого про зупинення досудового розслідування є відновленням досудового розслідування, а тому строк з дня винесення постанови про зупинення до дня її скасування не має включатися до строків досудового розслідування.

Верховний Суд, розглянувши справу, дійшов висновку, що суд першої інстанції під час підготовчого судового засідання має право дослідити додані до клопотання про закриття кримінального провадження процесуальні документи, в тому числі рішення слідчого, прокурора, слідчого судді, з метою перевірки доводів клопотання про наявність підстав для закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування.

Суд зазначив, що процесуальні рішення прокурора про скасування постанови слідчого про зупинення досудового розслідування за своєю правовою природою є аналогічними із ухвалами слідчих суддів, якими скасовуються такі постанови. У разі скасування прокурором постанови про зупинення кримінального провадження строк із дня винесення відповідної постанови слідчого до дня її скасування прокурором включається у строки досудового розслідування.

Верховний Суд також звернув увагу на те, що обов’язок прокурора – якнайшвидше, але не пізніше визначеного законом процесуального строку після повідомлення особі про підозру, здійснити одну з таких дій: закрити кримінальне провадження; звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру. Це є гарантією фундаментального права людини на розгляд її справи упродовж розумного строку.

У результаті розгляду справи Верховний Суд залишив без зміни ухвалу місцевого суду та ухвалу апеляційного суду щодо закриття кримінального провадження, а касаційну скаргу прокурора – без задоволення.

Основні висновки з постанови Верховного Суду:

  • Суд першої інстанції під час підготовчого судового засідання має право дослідити додані до клопотання про закриття кримінального провадження процесуальні документи, в тому числі рішення слідчого, прокурора, слідчого судді, з метою перевірки доводів клопотання про наявність підстав для закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування.
  • Процесуальні рішення прокурора про скасування постанови слідчого про зупинення досудового розслідування за своєю правовою природою є аналогічними із ухвалами слідчих суддів, якими скасовуються такі постанови.
  • У разі скасування прокурором постанови про зупинення кримінального провадження строк із дня винесення відповідної постанови слідчого до дня її скасування прокурором включається у строки досудового розслідування.

Це рішення Верховного Суду має важливе значення для практики застосування норм кримінального процесуального законодавства, оскільки воно роз’яснює повноваження суду в підготовчому засіданні та порядок обчислення строків досудового розслідування.