Щире каяття – не гарантія пом’якшення кримінального покарання

Під час визначення міри покарання за вчинення кримінального правопорушення, суд враховує усі встановлені обставини, які обтяжують відповідальність і які пом’якшують відповідальність. До обставин, які обтяжують відповідальність відноситься, наприклад, вчинення особою злочину повторно або вчинення злочину у стані сп’яніння. Пом’якшують відповідальність обвинуваченого, наприклад, вчинення злочину через погрозу, насильство чи в результаті перевищення меж крайньої необхідності.

До обставин, які пом’якшують відповідальність, Кримінальний кодекс також відносить щире каяття.

Однак, для того щоб щире каяття у вчиненому було віднесено до обставин, які пом’якшують відповідальність, необхідно дотримання певних умов, про що зазначив Касаційний кримінальний суд Верховний Суд у своїй постанові.

У своєму рішенні (Постанова ККС ВС від 10 червня 2020 року по справі №149/1596/16-к) суд зазначив, що питання призначення покарання визначає форму реалізації кримінальної відповідальності в кожному конкретному випадку з огляду на суспільну небезпечність і характер злочину, обставини справи, особу винного, а також обставини, що пом’якшують або обтяжують покарання, тощо. Вирішення цих питань належить до дискреційних повноважень суду, що розглядає кримінальне провадження по суті, який і повинен з урахуванням усіх перелічених обставин визначити вид і розмір покарання та ухвалити рішення.

Так, по конкретній справі, яка розглядалася Верховним Судом, суд апеляційної інстанції визнав пом’якшуючими обставинами щире каяття засудженого та добровільне часткове відшкодування завданих потерпілій збитків. При цьому в ухвалі суд зазначив, що засуджений повністю визнав свою винуватість, каявся, неодноразово в ході апеляційного розгляду просив вибачення в потерпілої.

Проте засуджений під час розгляду кримінального провадження у суді першої інстанції категорично заперечував доведеність вчинення інкримінованого йому злочину, а також у процесі подання первинної апеляційної скарги просив вирок місцевого суду скасувати, а кримінальне провадження щодо нього закрити у зв’язку з відсутністю складу злочину, а вже після скасування ВС ухвали апеляційного суду та повторного апеляційного розгляду змінив свої вимоги. З огляду на викладене рішення апеляційного суду про врахування як пом’якшуючої покарання обставини щирого каяття є сумнівним.

Як наслідок Касаційний кримінальний суд не вважає, що в конкретній справі дійсно мало місце щире каяття, яке було віднесено до обставин, які пом’якшують кримінальну відповідальність. Як результат, ВС зазначив, що внаслідок недодержання законодавчих приписів під час застосування пом’якшуючих відповідальність обставин, призначене апеляційним судом засудженому основне покарання за своїм розміром є невиправдано м’яким.

Отже, як бачимо, для пом’якшення відповідальності, певні дії, які сприятимуть цьому, потрібно робити вчасно, а деякі дії чи рішення не потрібно вчиняти взагалі. Адвокат по кримінальних справах, який надає правничу допомогу клієнту, ще на стадії досудового слідства повинен роз’яснити усі можливі наслідки тих чи інших дій, слів (пам’ятаємо ж, що все, що ми скажемо, може бути використаним і буде використаним проти нас?) своєму підзахисному.

Раніше адвокат по кримінальних справах Богдан Глядик розповідав, що справедливий суд повинен бути гарантований кожному.


Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ виїзд адвоката на місце події, на затримання, ✔захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд місця події, обшук, допит, затримання, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ обрання запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.

Телефон адвоката: 067 157-24-14 (пишіть WhatsApp, Signal, Telegram, Viber)

Слідкуйте також за нашими сторінками у соціальних мережах:
Facebook.com, Instagram.com