Останнє рішення Верховного Суду в справі №915/1172/20 від 16 березня 2023 року надає важливі роз’яснення щодо порушення порядку повідомлення учасником про намір продати свою частку та переважне право на таку купівлю. Пресслужба Верховного Суду повідомляє про це рішення, яке стосується правового захисту підприємців.
У рішенні господарського суду, яке було підтверджено постановами господарського суду і Верховного Суду, було частково задоволено позовні вимоги позивача та переведено на нього права та обов’язки покупця за спірними договорами купівлі-продажу частки у статутному капіталі ТОВ. Проте, третім особам, які мали власні вимоги на предмет спору про переведення прав і обов’язків покупця, було відмовлено.
Підставою для часткового задоволення позову було порушення процедури відчуження часток учасниками ТОВ через неповідомлення позивача про їх намір продати. Рішення господарського суду виходить з того, що відсутні докази про письмове повідомлення позивача про намір продажу часток іншим учасникам. Таким чином, суди прийшли до висновку про порушення переважного права позивача на придбання цих часток.
Відхиливши посилання третіх осіб на усне повідомлення позивача, суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідно до частини 3 статті 20 Закону “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” передбачена обов’язковість письмової форм повідомлення. Навіть якби усна форма повідомлення була допустимою, докази про усне повідомлення позивача не були підтверджені жодними доказами.
Колегія суддів Верховного Суду підкреслила, що порушення порядку повідомлення учасника про намір продати частку не завжди означає порушення його переважного права на придбання частки. При вирішенні спору про переведення прав та обов’язків покупця частки, суд повинен не лише встановити факт належного повідомлення учасника про намір продати частку, але й перевірити, чи існує відмова учасника від реалізації переважного права, якщо про таку відмову заявляє інша сторона спору і має відповідні докази.
У даному випадку учасники товариства взяли участь у голосуванні на зборах і підтримали відчуження своїх часток іншим учасникам. Ця активна участь свідчить про те, що вони свідомо відмовилися від свого переважного права на придбання часток. Таким чином, ця відмова свідчить про те, що учасники були інформовані про намір продати частки і не мали наміру їх придбати.
Раніше ЦЕХ повідомляв, що вантажні перевезення автомобільним транспортом здійснюватимуть за електронними документами.
Зв’яжіться з нами зараз: т. 067 157-24-14 (доступні месенджери: WhatsApp, Telegram, Signal), також слідкуйте за нами в соц.мережах Facebook, Instagram, Telegram.