Злочин вважається вчиненим організованою групою, якщо в його готуванні або вчиненні брали участь декілька осіб (три і більше), які попередньо зорганізувалися у стійке об’єднання для вчинення цього та іншого злочинів, об’єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого усім учасникам групи.
Судом було винесено обвинувальний вирок стосовно осіб, які спільно здійснили розбій. Дії цих були кваліфіковані як вчинення злочину організованою злочинною групою. До осіб було застосовано санкцію у виді позбавлення волі. Вирок встояв в апеляційній інстанції.
Не погоджуючись із рішеннями попередніх інстанцій захист засуджених подав звернувся із касаційною скаргою до Верховного Суду. У скарзі зазначалося, що суди неправильно кваліфікували дії осіб. Адвокати наполягали, що злочин був вчинений не організованою групою, а лише за попередньою змовою. На підтвердження цьому, зазначалося, що було вчинено лише один злочин, тоді як ознакою організованої групи є її створення з метою вчинення декількох злочинів.
Касаційний кримінальний суд в задоволенні скарги відмовив.
ВС зазначив, що згідно ч. 3 ст. 28 Кримінального кодексу України, що під організованою групою належить розуміти внутрішньо стійке об’єднання трьох і більше осіб, яке було попередньо утворене з метою скоєння низки злочинів або тільки одного, але який потребує ретельної підготовки. При цьому стійкість організованої злочинної групи полягає в її здатності забезпечити стабільність свого функціонування, тобто ефективно протидіяти факторам, що можуть її дезорганізувати, — як внутрішнім, так і зовнішнім.
У постанові ККС зазначив, що доказами, які зібрала сторона обвинувачення, повністю доведено усі основні ознаки організованої групи.
Згідно ч. 4 ст. 187 КК України, напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства (розбій), спрямований на заволодіння майном у великих чи особливо великих розмірах або вчинений організованою групою, або поєднаний із заподіянням тяжких тілесних ушкоджень, карається позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років із конфіскацією майна.
Читайте також: Президент підписав закон про кримінальні проступки.
✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд, обшук, допит, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ обрання запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.