Опір працівникові правоохоронного органу під час виконання ним службових обов’язків – кримінально каране діяння. Стаття 342 Кримінального кодексу передбачає за таке покарання у виді позбавлення волі до 5 років.
Найяскравіший і, напевно, найчастіший приклад кваліфікації дій особи за ст. 342 КК – конфлікт між співробітником патрульної поліції і водія транспортного засобу. Нещодавно мережу Інтернет облетіла новина про конфлікт водія і пасажирки яскраво зеленої BMW і патрульних поліцейських.
Далеко не завжди притягнення особи до кримінальної відповідальності згідно статті 342 КК закінчується обвинувальним вироком. Судова практика, у тому числі й досвід об’єднання адвокатів ЦЕХ, показує, що притягнення особи до кримінальної відповідальності згідно статті 342 КК часто має позитивний результат – виправдувальний вирок.
Визначення опору відповідно до статті 342 Кримінального кодексу України вимагає врахування не лише фізичної дії обвинуваченої особи, але й контексту, у якому відбувається подія.
Як зазначає Касаційний кримінальний суд Верховного Суду, суд повинен враховувати поведінку поліцейського чи поліцейських, а також подальший розвиток подій у зв’язку з їх вимогами. Для визначення наявності складу опору у діях обвинуваченої особи, необхідно довести наявність як об’єктивної сторони діяння, так і спрямованості умислу саме на протидію виконанню службових повноважень.
Однак дії, які спрямовані на протидію невиправданому і надмірному насильству з боку поліцейського, не можуть вважатися опором за статтею 342 КК України.
Таким чином, щоб встановити межу між опором та діями, спричиненими рефлекторними реакціями або самозахистом, суд повинен враховувати не лише факт фізичного впливу на поліцейського, але й контекст, у якому подія відбулася.
Для цього варто зважати на відповідність дій поліції нормативним актам, що регулюють поліцейську діяльність, та переконатися, що застосовані заходи були необхідні та пропорційні.
Отже, успішний захист своїх прав та інтересів у разі виникнення подібних ситуацій можливий. Якщо вам такий потрібний. Звертайтеся (т. 067 157-24-14), ми використаємо наш досвід на вашу користь.
Згідно ч. 2 ст. 342 КК, Опір працівникові правоохоронного органу під час виконання ним службових обов’язків, карається штрафом від 17000 до 68000 грн. або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на строк до двох років.
Згідно ч. 3 ст. 342 КК, дії, передбачені частиною другою цієї статті, поєднані з примушенням цих осіб шляхом насильства або погрози застосування такого насильства до виконання явно незаконних дій, караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
Раніше адвокат Богдан Глядик розповідав про запобіжний захід у кримінальному процесі.
Зв’яжіться з нами зараз: т. 067 157-24-14 (доступні месенджери: WhatsApp, Telegram, Signal), також пишіть в соц.мережах Facebook, Instagram.