Наявність майна, характеристики та вартість потрібно доводити – ВС

До суду спрямовано обвинувальний акт, згідно якого обвинувачений таємно викрав у квартирі своєї знайомої ювелірні вироби на загальну суму в понад 100 тис. грн. Дії обвинуваченого було кваліфіковано за частиною 3 статті 185 Кримінального кодексу України (Крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому. Покарання: позбавлення волі від 3 до 6 років). Судом першої інстанції обвинуваченого визнано винним, призначено покарання у виді позбавлення волі на 5 років, стягнуто матеріальну шкоду понад 100 тис. грн. і моральну шкоду – 20 тис. грн.

Однак, апеляційний суд вказаний вирок суду першої інстанції змінив. Було змінено кваліфікацію діяння з ч. 3 ст. 185 КК на ч. 1 ст. 185 КК (Таємне викрадення чужого майна (крадіжка) – штраф від 850 до 1700 грн. або громадські роботи на строк від 80 до 240 годин, або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років (в редакції статті, яка діяла на час вчинення дій, в яких обвинувачували особу)), призначено покарання у виді 3 років обмеження волі та стягнуто матеріальну шкоду в розмірі 28 тис. грн.

За результатами розгляду справи в Касаційному кримінальному суді ВС, справу було повернуто в апеляційну інстанцію для нового розгляду.

Зокрема, у своєму рішенні Касаційний кримінальний суд зазначив, що встановлення вартості завданої матеріальної шкоди базувалося на припущеннях, оскільки потерпіла зі слів вказала приблизну вартість викраденого у неї майна. Зокрема, ВС погодився з висновками суду апеляційної інстанції, який встановив, що за відсутності доказів на підтвердження існування, ваги та вартості решти ювелірних виробів у кількості 17 позицій та не з`ясування цього питання під час розгляду кримінального провадження судом першої інстанції, приблизна вартість, про яку повідомила потерпіла, є припущенням, а тому ці дані не могли покладатись в основу вироку.

Фактично, Суд вказав, що наявність майна, його характеристики і вартість потрібно чітко доводити, а не припускати зі слів.

P.S. Сьогодні, ч. 1 ст. 185 КК України передбачає за таємне викрадення чужого майна (крадіжка) кримінальну відповідальність: штраф від 17 тис. до 51 тис. грн., громадські роботи на строк від 80 до 240 годин, виправні роботи на строк до двох років, арешт на строк до шести місяців, обмеження волі на строк до п’яти років.


✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, виїзд адвоката на місце події, на затримання, захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, слідчі дії (огляд місця події, обшук, допит, затримання, слідчий експеримент, експертиза тощо), обрання запобіжного заходу, участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.

Телефон адвоката: 067 157-24-14 (Telegram, WhatsApp, Viber)