Кримінальна відповідальність для пішохода, з вини якого відбулася ДТП

В ДТП з пішоходом зазвичай слідство старається прикласти максимум зусиль щоб притягнути до кримінальної відповідальності саме водія автомобіля. Судова практика в Україні свідчить про те, що практично ніколи пішоходи не притягаються до кримінальної відповідальності.

Набагато простіше звинуватити водія в тому, що він допустив порушення правил безпеки дорожнього руху, наслідком чого стало завдання шкоди пішоходу. І так відбувається навіть тоді, коли порушення ПДР в діях пішохода явні.

Адвокат по ДТП Богдан Глядик – т. 067 157-24-14

Наша практика (адвокатів ЦЕХ), показує, що значно простіше доказати відсутність в діях водія складу кримінального правопорушення (ст. 286 КК України), ніж притягнути до відповідальності пішохода.

Однак, цього літа в українській правозастосувальній практиці по справах ДТП з пішоходом з’явилося світло в кінці тунелю. Вирок, яким пішохода притягнуто до кримінальної відповідальності підтвердив Верховний Суд.

ДТП відбулася ще у 2013 році. У грудні 2013 року, близько 22 год., пішохід, будучи у стані сп’яніння, переходив дорогу у забороненому місці і впав. В результаті, автомобіль вимушений був об’їжджати цього пішохода та виїхав на зустрічну смугу, де відбулося зіткнення із ще двома автомобілями. В результаті двоє осіб загинуло, водій одного з транспортних засобів отримав тяжкі тілесні ушкодження.

Як не дивно, але вироком суду першої інстанції пішохід визнаний винним у вчиненні злочину, передбаченого ст. 291 Кримінального кодексу України

Ст. 291 КК України, за порушення чинних на транспорті правил, що убезпечують рух, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, передбачає кримінальну відповідальність – штраф від 3400 до 8500 грн. або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк до п’яти років.

Зокрема, Касаційний кримінальний суд Верховного Суду зазначив, що пішохід, як повноправний учасник дорожнього руху, який зобов’язаний знати і неухильно дотримуватися вимог ПДР, є суб’єктом злочину, передбаченого ст. 291 КК України, оскільки, зокрема, від його поведінки та дотримання ПДР залежить безпека на автомобільних дорогах.

Практика притягнення пішоходів до кримінальної відповідальності за ДТП починає зароджуватися, а тому можна сміло розраховувати, що “автоматичне визнання водія винним у будь якій ДТП” перестане мати місце. Це не означає, що водіїв одразу ж виправдовуватимуть, так як розслідування справи по ДТП – складний і трудомісткий процес, під час якого слідство повинне отримати відповіді на ряд важливих питань. Однак, ми можемо припустити, що тепер правоохоронні органи будуть розглядати й альтернативні версії.

Більше інформації дивіться на сайті нашого проекту АвтоЮрист – autoyrist.com


Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд, обшук, допит, затримання, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ обрання запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.

Телефон адвоката: 067 157-24-14 (пишіть WhatsApp, Signal, Telegram, Viber)