У сфері кримінального права, точне визначення строків має вирішальне значення для забезпечення правосуддя. Нещодавнє рішення Верховного Суду проливає світло на одне з важливих питань кримінального провадження: які періоди не включаються до строку досудового розслідування.
Зокрема Судом констатовано, що:
Період з моменту прийняття рішення про закриття кримінального провадження, у якому жодній особі не було повідомлено про підозру, до моменту його скасування прокурором не підлягає включенню до строку досудового розслідування.
Закриття кримінального провадження є заключним етапом розслідування, на якому прокурор, слідчий чи дізнавач аналізують та оцінюють сукупність зібраних доказів і формулюють висновок про неможливість подальшого провадження через наявність передбачених законом обставин.
Після закриття кримінального провадження унеможливлюється подальше проведення слідчих (розшукових) дій та збирання доказів. Повноваження щодо постановлення процесуальних рішень і вчинення процесуальних дій суб’єктами досудового розслідування також припиняються.
Подальше розслідування після закриття кримінального провадження є неможливим доти, доки постанова про закриття не буде скасована.
Закон надає право слідчому, дізнавачу та прокурору закрити кримінальне провадження, якщо жодній особі не повідомлено про підозру.
Безумовно, позиції, які висловлені колегією суддів у цьому рішенні є важливими у т.ч. для сторони захисту. Часто, навіть ті рішення, які на перший погляд приймаються не на користь обвинувачених, все ж мають певний позитивний ефект.
Розуміючи позицію Суду, адвокати можуть ефективніше будувати стратегію захисту клієнта у кримінальному провадженні.
Раніше Адвокат по кримінальних справах розповідав про протокол обшуку житла як недопустимий доказ.