На українському автомобільному ринку назріває конфлікт, якого ще не було в історії нашої держави. Власникам 2800 нових автомобілів натякнули, що реєстрацію належних їм на праві власності транспортних засобів буде анульовано.
Після всесвітнього скандалу, який отримав назву Дизельгейт, в Україну через офіційного дилера завезли 2800 нових автомобілів Volkswagen Golf Sportwagon із дизельними двигунами, виробництва Мексики. Автомобілі продавали за вигідними цінами, які були меншими від звичайних на третину, а то й у два рази. Продаж автомобілів здійснювався через офіційного дилера.
Однак цього року в МВС України помітили проблеми із сертифікацією цих транспортних засобів. У Головному сервісному центрі МВС з цього приводу уже заявили, що оскільки у сертифікатах виявили неточності, вони є не дійсними. У зв’язку із цим відбудеться анулювання реєстрації усіх 2800 транспортних засобів.
Деталей, в чому саме невідповідність не розголошують. Компанія імпортер цих автомобілів не заперечує, що проблема виявлена. Однак рішення для своїх клієнтів імпортер поки що не пропонує, зазначаючи, що працює над цим.
Отже, ми розберемо чи можуть скасувати реєстрацію транспортних засобів, у чому полягає сертифікація транспортних засобів, які ввозяться в Україну, що може очікувати власників транспортних засобів, хто винен у ситуації, що склалася та чи зможуть власники автомобілів, у найнесприятливішому випадку щодо реєстрації ТЗ отримати відшкодування отриманої ними матеріальної та моральної шкоди. Для цього ми опублікуємо ряд заміток. Слідкуйте.
Перше питання, яке виникає у автовласника, чи дійсно можуть анулювати реєстрацію добросовісно придбаного ним транспортного засобу.
Питання державної реєстрації автомобілів регулюється Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, який затверджений Постановою Кабміну №1388 від 07 вересня 1998 року.
Власне цей нормативний акт встановлює єдину на території України процедуру державної реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку ТЗ, оформлення та видачі реєстраційних документів на такі автомобілі та номерних знаків до них.
Так, пункт 8 цього Порядку передбачає, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб – нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Разом з цим, пункт 40 Порядку передбачено, що у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв’язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування; Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Отже, якщо після державної реєстрації ТЗ буде виявлено, що документи, які подавалися для державної реєстрації автомобіля були підробними, ануляція реєстрації транспортних засобів можлива.
Як повідомляється, проблема із VW Golf власне у сертифікації цих авто. Однак, більш конкретної інформації поки що нема. Наступного разу ми розберемо що це за «сертифікація» та хто повинен її проводити.
P.S. Підроблення документів, а також їх використання – кримінально-каране діяння. Кримінальний кодекс (ст. 358 КК) передбачає за такі дії кримінальну відповідальність у виді позбавлення волі до 5 років.