У сучасному правовому полі України питання законності обшуків залишається одним з найбільш актуальних. Верховний Суд неодноразово підкреслював важливість дотримання конституційних гарантій при проведенні обшуків, що включає необхідність отримання ухвали слідчого судді.
Згідно з частиною 1 статті 233 Кримінального процесуального кодексу України, проникнення до житла чи іншого володіння особи без її згоди або без рішення суду є неприпустимим, крім випадків невідкладності, які визначені законом. Такі випадки включають ситуації, коли необхідно врятувати життя людей та майно або переслідувати осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення.
Однак, як було встановлено Верховним Судом, причини для невідкладного обшуку, які не відповідають вимогам закону, не можуть бути підставою для проникнення до житла, якщо слідчий суддя не надав відповідного дозволу до проведення такого обшуку. Це означає, що обшуки, проведені з метою унеможливлення знищення доказів або фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, не вважаються невідкладними, а тому є незаконними.
Співробітники органів правопорядку зобовʼязані дотримуватися чітко встановлених законом процедур при проведенні обшуків. Недотримання цих процедур може призвести до визнання доказів недопустимими та підриву довіри до правосуддя. Тому, забезпечення законності обшуків є ключовим для захисту прав і свобод громадян.
Зацікавленим в проведенні законного обшуку повинен бути перш за все орган досудового слідства. Адже саме сторона обвинувачення в майбутньому, ймовірно буде представляти в суді обвинувачення, яке грунтуватиметься на доказах, отриманих у т.ч. під час проведення з порушенням закону обшуку.
Завдання адвоката інколи може зводитися до простої фіксації порушень, допущених правоохоронцями на досудовому слідстві. А уже на стадії судового розгляду кримінального провадження, адвокат зобовʼязаний підняти на поверхню усі прорахунки слідства та максимально використати це на користь свого клієнта.
Раніше Адвокат по кримінальних справах розповідав про протокол обшуку житла як недопустимий доказ.