Незаконне заволодіння транспортним засобом передбачає кримінальне покарання у виді штрафу, обмеження волі або позбавлення волі.
В судовій практиці виникло питання чи можна перекваліфікувати викрадення транспортного засобу із ст. 289 КК України на ст. 185 КК (таємне викрадення чужого майна). А суть питання в тому, коли транспортний засіб вважається транспортним засобом.
Закон про автомобільний транспорт, Правила дорожнього руху зазначають, що транспортний засіб – це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.
В одній із кримінальних справ, особу було обвинуваченого в заволодінні транспортним засобом – мопедом. Суд першої інстанції визнав обвинуваченого винним за ч. 2 ст. 289 КК України. Однак апеляція дії обвинуваченого перекваліфікована на ч. 3 ст. 185 КК України (крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому, карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років).
В апеляційній скарзі захисник обвинуваченого – адвокат, вказав, що дії обвинуваченого потрібно кваліфікувати як крадіжку, оскільки, об’єкт, яким заволодів підсудний не можна вважати транспортним засобом.
Суд апеляційної інстанції вважав, що оскільки викрадений об’єкт був розукомплектований, зокрема на ньому були відсутні одне колесо, а також кришка циліндру, тому дії обвинуваченого слід кваліфікувати як крадіжку автозапчастин.
Остаточно питання кваліфікації вирішив Касаційний кримінальний суд Верховного суду.
Зокрема ККС зазначив, що тимчасова несправність або відсутність певних деталей на транспортному засобі свідчить лише про певний технічний стан цього транспортного засобу.
Сам факт можливості або неможливості експлуатації транспортного засобу не є кваліфікуючою ознакою злочину, передбаченою ст. 289 КК.
У постанові ККС також зазначено, матеріали кримінального провадження містять висновок судової автотоварознавчої експертизи саме об’єктом дослідження якої був саме транспортний засіб – моторолер (мопед).
Згідно ч. 2 ст. 289 КК України, за незаконне заволодіння транспортним засобом, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб, або поєднане з насильством, що не є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або вчинене з проникненням у приміщення чи інше сховище, або якщо завдало значної матеріальної шкоди передбачена кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.
Згідно ч. 3 ст. 185 КК України, крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому, карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років.
✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд, обшук, допит, затримання, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ обрання запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.