Кримінальний кодекс передбачає відповідальність за викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їх пошкодження. Зокрема, згідно ч. 3 ст. 357 КК України кримінальна відповідальність передбачена за незаконне заволодіння будь-яким способом паспортом або іншим важливим особистим документом.
Однак, якщо з поняттям “паспорт” все зрозуміло, то переліку “інших важливих особистих документів” кримінальний закон не містить.
Відповідь на цю невизначеність спробував дати Касаційний кримінальний суд, який у своїй Постанові зазначив, що до інших «важливих особистих документів» слід відносити посвідчення, військовий квиток, трудову книжку, диплом про закінчення вищого закладу освіти, свідоцтво про народження, проїзний документ дитини, картка фізичної особи – платника податків, інші офіційні або приватні документи, які засвідчують важливі факти і події в житті людини і втрата яких істотно ускладнює реалізацію її прав, свобод і законних інтересів.
Суд також вказав, що питання чи є той або інший документ для даної особи важливим, має вирішуватись судом у кожному конкретному випадку з урахуванням, зокрема, важливості фактів, які засвідчуються документом, можливості його відновлення, розміру збитків від втрати документа.
Суд розглядав справу, за фабулою якої, обвинувачений таємно заволодів особистим важливим документом потерпілого – пенсійною банківською карткою. Після цього, дізнавшись пін-код до раніше викраденої ним картки, з банкомату, таємно заволодів належними потерпілому грошовими коштами. Особу було визнано винною у вчиненні зазначених злочинів та притягнуто до кримінальної відповідальності згідно ч. 1 ст. 185 КК України та ч. 3 ст. 357 КК України.
Касаційна скарга до Суду надійшла від сторони обвинувачення. Прокурор просив змінити рішення судів попередніх інстанцій та просив перекваліфікувати дії засудженого з ч. 3 ст. 357 КК України на ч. 1 ст. 357 КК України.
Розглядаючи скаргу, судді вказали, що віднесення платіжної банківської картки до важливих особистих документів має бути обґрунтованим з наведенням доводів на підтвердження, що ці документи були особистими та важливими для потерпілої особи.
Проаналізувавши позиції сторін, ККС Верховного Суду прийшов до висновку, що по справі не встановлено, що платіжна банківська картка на ім’я потерпілого, відповідала ознакам важливого особистого документу, тобто була предметом злочину, передбаченого ч. 3 ст. 357 Кримінального кодексу України, натомість вказана банківська картка є офіційним документом, і відповідно предметом злочину передбаченого ч. 1 ст. 357 КК України.
Суд касаційну скаргу прокурора задовольнив, зробивши остаточний висновок, що платіжна банківська картка не відповідає ознакам важливого особистого документу, тобто предмету злочину, передбаченого ч. 3 ст. 357 Кримінального кодексу України, а є офіційним документом, і відповідно предметом злочину передбаченого ч. 1 ст. 357 КК України.
Згідно ч. 1 ст. 185 КК України за таємне викрадення чужого майна (крадіжка) передбачений штраф від 850 до 1700 грн. або громадські роботи на строк від 80 до 240 годин, або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років.
Згідно ч. 1 ст. 357 КК України викрадення, привласнення, вимагання офіційних документів, штампів чи печаток або заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання особи своїм службовим становищем, а так само їх умисне знищення, пошкодження чи приховування, а також здійснення таких самих дій відносно приватних документів, що знаходяться на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності, вчинене з корисливих мотивів або в інших особистих інтересах караються штрафом до 850 грн. або обмеженням волі на строк до трьох років.
Згідно ч. 3 ст. 357 КК України за незаконне заволодіння будь-яким способом паспортом або іншим важливим особистим документом передбачена кримінальна відповідальність у виді штрафу до 850 грн. або арешту на строк до трьох місяців, або обмеження волі на строк до трьох років
Читайте також: Відмова відкривати кримінальне провадження є порушенням Конвенції.
✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд, обшук, допит, слідчий експеримент експертиза тощо), ✔ обрання міри запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.