Замість завданої шкоди, кримінальне покарання за вартість майна – ст. 289 КК

Верховна Рада прийняла закон, який змінює підхід у кваліфікації такого кримінального правопорушення як незаконне заволодіння транспортним засобом.

Перш за все, прийнятий закон скасовує можливість для засудженого за такий злочин відбутися штрафом, який сьогодні при простому угоні становить від 17 до 20,4 тис. грн. Після вступу закону в силу, найлегше кримінальне покарання за злочин, передбачений ч. 1 ст. 289 Кримінального кодексу становитиме обмеження волі на строк від 3 до 5 років або позбавлення волі на такий же строк.

Наступна зміна відбулася у одній із ознак, які впливають на тяжкість такого злочину і відповідно покарання за його вчинення.

Окрім простого угону, Кримінальний кодекс виділяє, т.з. кваліфікований угон. Якщо незаконне заволодіння транспортним засобом здійснено 1) за попередньою змовою групою осіб, 2) із застосуванням насильства або погрозою його застосування, 3) з проникненням у приміщення, 4) із використанням електронних пристроїв для зламу охорони авто (цю обставину додає прийнятий закон) підозрюваному, обвинуваченому загрожуватиме кримінальна відповідальність за ч. 2 ст. 289 КК України, яка полягатиме в позбавленні волі на строк від 5 до 8 років.

Ще однією кваліфікуючою ознакою по ч. 2 ст. 289 КК був розмір завданої потерпілому шкоди, який повинен був би становити на сьогодні від 105 тис. до 262 тис. грн. Це означає, що якщо б, наприклад, при викраденні автомобіля, такий автомобіль було б пошкоджено, наприклад на суму 200 тис. грн., таке діяння уже кваліфікується по ч. 2 ст. 289 КК і викрадачу загрожуватиме позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.

Однак, народні депутати виключили таку ознаку як розмір завданої шкоди і замість неї додали нову. Тепер на кваліфікацію буде впливати не розмір шкоди, а вартість транспортного засобу, який викрали. Тобто, якщо вартість автомобіля становить від 105 тис. до 262 тис. грн (станом на сьогодні, оскільки розмір прив’язується до прожиткового мінімуму).

Якщо ж незаконне заволодіння ТЗ буде вчинено організованою групою (стійке об’єднання трьох і більше осіб, з розподілом між ними функцій), буде застосовано насильство, небезпечне для життя, або вартість транспортного засобу складатиме понад 262 тис. грн., таке діяння кваліфікуватимуть за ч. 3 ст. 289 КК, за що передбачене кримінальне покарання у виді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років. (за нині діючою редакцією ч. 3 ст. 289 КК важлива не вартість викраденого транспортного засобу, а розмір завданих збитків).

Зміни також відбулися у можливості бути звільненим від кримінальної відповідальності за такий злочин.

Згідно ч. 4 ст. 289 КК України (в сьогодні діючій редакції), особа, яка вперше вчинила незаконне заволодіння транспортним засобом (за винятком випадків незаконного заволодіння транспортним засобом із застосуванням насильства до потерпілого чи погрозою застосування такого насильства), але добровільно заявила про це правоохоронним органам, повернула транспортний засіб власнику і повністю відшкодувала завдані збитки, звільняється від кримінальної відповідальності.

Тобто, якщо викрадач сам з’явиться до правоохоронних органів, розкається, поверне викрадений транспортний засіб, відшкодує завдану шкоду і при цьому він раніше не вчиняв (хоч правильніше – не був упійманий) відповідних майнових злочинів він не нестиме жодної відповідальності.

Така норма, на наше переконання напевно є правильною з погляду на те, що особа, яка вперше вчинила злочин подає надію на своє виправлення. За таких умов не варто “ламати” життя такій особі і застосовувати до неї суворе кримінальне покарання.

Однак, за новою редакцією цієї норми, яку підтримали народні обранці, коло осіб, які можуть никнути кримінального покарання суттєво звузилося і звільненими від кримінальної відповідальності можуть бути лише особи, які здійснили викрадення транспортного засобу, вартість якого не перевищує 105 тис. грн. (приблизно до 9500$). Усі інші підлягатимуть обов’язковому покаранню, яке передбачено у виді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років.

Виглядає все так що якщо викрадення автомобіля відбулося у умовно небагатого, то уникнути покарання за це можливо. Однак, якщо автомобіль буде викрадено у багатшої людини, то такий викрадач, незалежно від обставин, від розкаяння, добровільного повернення автомобіля, відшкодування завданої шкоди тощо кримінального покарання не уникне.

Раніше адвокат по кримінальних справах Богдан Глядик розповідав, що справедливий суд повинен бути гарантований кожному.


✔ Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ виїзд адвоката на місце події, на затримання, ✔захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд місця події, обшук, допит, затримання, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ обрання запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.

Телефон адвоката: 067 157-24-14 (пишіть WhatsApp, Signal, Telegram, Viber)

Слідкуйте також за нашими сторінками у соціальних мережах:
Facebook.com, Instagram.com