Верховний Суд роз’яснив за яким курсом повертати борг

Борг, взятий в іноземній валюті повинен повертатися у гривнях за курсом НБУ на день погашення такого боргу. Верховний Суд вирішив питання, скільки повинен заплатити боржник.

У своїй постанові Касаційний цивільний суд зазначив, що у разі обчислення суми боргу в іноземній валюті державний виконавець у результаті виявлення у боржника коштів у відповідній валюті стягує ці кошти на валютний рахунок органу державної виконавчої служби для їх подальшого перерахування стягувачу. У разі виявлення коштів у гривнях чи іншій валюті державний виконавець дає доручення про купівлю відповідної валюти та перерахування її на валютний рахунок органу державної виконавчої служби.

Суд також зазначив, що погашення суми, що підлягає стягненню за судовим рішенням, обчислюється в іноземній валюті (HA – в даній справі боржник отримав кошти саме в іноземній валюті), яка повинна бути конвертована в національну валюту на день здійснення платежу. Це означає, що боржник, виконуючи зобов’язання за виконавчим документом у національній валюті, повинен брати до уваги офіційний валютний курс НБУ, встановлений для відповідної валюти на день платежу (тобто день зарахування коштів на рахунок кредитора).

Фабула справи: кредитор видав кредит боржнику в іноземній валюті. За рішенням суду боржник повинен був повернути кредитору 1003 дол. США., що на день звернення кредитором до суду становило 8 тис. грн. Боржник погасив зазначену суму боргу, сплативши на користь кредитора 8 тис. грн. Разом з тим, на день фактичного погашення боргу, 8 тис. 15 грн., за офіційним курсом НБУ становило лише близько 289 дол. США, а тому кредитор вимагав стягнути з боржника ще 714 дол. США. Верховний Суд, на відміну від судів нижчих інстанцій, погодився із вимогами кредитора.

Фактично, якщо борг взято в іноземній валюті, повертати його потрібно або в тій же валюті, або у гривнях за офіційним курсом НБУ на день погашення боргу.