Права і обов’язки свідка у кримінальному провадженні

Свідком у кримінальному провадженні є особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, які підлягають доказуванню. Буває таке, що тільки після дачі показів, статус свідка особа змінює на підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення. Тому йдучи на допит, свідку варто готуватися, розглянути варіант залучення професійного адвоката.

Звісно, що не усім свідкам загрожує можливість зміни статусу на підозрюваного. Однак, у моїй практиці такі випадки не поодинокі. Зокрема, по справах щодо діяльності фінансових пірамід, до нас зверталися клієнти, які після дачі показів, отримували повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ст. 190 Кримінального кодексу – шахрайство (кримінальна відповідальність до 12 років позбавлення волі).

Одним словом, свідку обов’язково варто готуватися до розмови із слідчим. Якщо участь адвокат у допиті не завжди є доцільною, то при підготовці до допиту кваліфіковану пораду адвоката не варто ігнорувати.

Для початку варто розібратися, які ж права має свідок та які у нього обов’язки.

Кримінальний процесуальний кодекс передбачає, що свідок має право:
1) знати, у зв’язку з чим і в якому кримінальному провадженні він допитується;
2) користуватися під час давання показань та участі у проведенні інших процесуальних дій правовою допомогою адвоката;
3) відмовитися давати показання щодо себе, близьких родичів та членів своєї сім’ї, що можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні ним, близькими родичами чи членами його сім’ї кримінального правопорушення;
4) давати показання рідною або іншою мовою, якою він вільно володіє, і користуватися допомогою перекладача;
5) користуватися нотатками і документами при даванні показань у тих випадках, коли показання стосуються будь-яких розрахунків та інших відомостей, які йому важко тримати в пам’яті;
6) на відшкодування витрат, пов’язаних з викликом для давання показань;
7) ознайомлюватися з протоколом допиту та заявляти клопотання про внесення до нього змін, доповнень і зауважень, а також власноручно робити такі доповнення і зауваження;
8) заявляти клопотання про забезпечення безпеки у випадках, передбачених законом;
9) заявляти відвід перекладачу.

Крім прав, у свідка є й обов’язки:
1) прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду;
2) давати правдиві показання під час досудового розслідування та судового розгляду;
3) не розголошувати без дозволу слідчого, прокурора, суду відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього, і які стали відомі свідку у зв’язку з виконанням його обов’язків.

Досить часто на допит викликають телефонним дзвінком. Вирішувати чи йти на такий допит потрібно у кожному випадку окремо. Після отримання такого дзвінка, рекомендую уточнити (записати) інформацію про те, хто телефонує, яка підстава виклику тощо і попросити перетелефонувати вам через деякий час. До наступного дзвінка ви зможете отримати консультацію адвоката чи варто реагувати на такий виклик, прийняти рішення про подальші дії.

Ви маєте право вимагати відправлення вам повістки про виклик на допит, в якій обов’язково повинно бути зазначено 1) дані про особу, яка викликає, його контактні дані, 2) інформація про кримінальне провадження (зокрема номер в єдиному реєстрі досудових розслідувань), в межах якого проводитиметься допит, 3) статус особи, яку викликають (свідок, підозрюваний, обвинувачений), 4) для участі в якій процесуальній дії викликається особа.

Законом передбачена кримінальна відповідальність за відмову свідка від дачі показань (стаття 385 КК України). Разом з цим, свідок має право не давати покази щодо себе, членів своєї сім’ї, близьких родичів, якщо такі покази можуть стати причиною підозри вчинення такими особами злочину. На допиті варто чітко розуміти де саме межа між правом не давати показів і обов’язком такі покази давати.

В кінці дачі показів, свідок має право ознайомитися з протоколом допиту. Якщо у свідка є зауваження, він може про це зазначити в самому протоколі. Звертаю увагу на це, так як слідчий заповнює протокол допиту сам, і не завжди те, що мав на увазі свідок, чітко відображено у протоколі. Тому обов’язково потрібно читати те, що записано в протоколі.


Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, участь адвоката у слідчих діях (огляд, обшук, допит, відтворення, слідчий експеримент тощо), обрання запобіжного заходу, участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.

Адвокат Богдан Глядик – т. 067 157-24-14