Коли очевидний доказ – недопустимий або для чого порядок розслідування

Проведення розслідування вчинення кримінального злочину до початку офіційного досудового розслідування неможливе. Порушення такої законодавчої вимоги має конкретні юридичні наслідки.

Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Тобто, якщо по простому, закон вимагає спочатку відкрити кримінальне провадження (відкривається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР), а уже після цього проводити слідчі дії для збирання доказів.

Кримінальне розслідування повинне проводитися по чітко встановлених правилах. Фактично, зібрані докази можуть бути використані для обвинувачення особи лише в тому випадку, якщо такі докази отримані у встановленому порядку.

Якщо встановлений порядок порушено, отримані докази не можуть братися до уваги і вони не можуть бути використані для доказування наявності в діях особи складу кримінального правопорушення.

В одній із справ особу засуджено за ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу (крадіжка, вчинена повторно) до позбавлення волі, за те, що особа викрала шухляди магазину 1500 грн.

Згідно ч. 2 ст. 185 КК України, крадіжка, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб має наслідок – кримінальна відповідальність у виді арешту на строк від трьох до шести місяців або обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк.

Однак, суд апеляційної інстанції вирок скасував, зазначивши, що відсутні достатні належні та допустимі докази вчинення обвинуваченим крадіжки, а можливості отримання таких вичерпані.

Справу переглянув Касаційний кримінальний суд, який погодився з висновком апеляційного суду, яким обвинуваченого у крадіжці було виправдано.

Перешкодою для притягнення особи до кримінальної відповідальності став доказ по справі. Так, після крадіжки, потерпілий добровільно надав відеозапис з камер спостереження магазину оперативному співробітнику. Кримінальне провадження по цій справі було розпочато лише наступного дня.

Судовим слідством було встановлено, що в день вчинення крадіжки, у приміщенні магазину проводився огляд місця події. Згідно протоколу огляду місця події слідчим було встановлено, що у приміщенні ведеться відеоспостереження, однак при цьому будь-яких записів слідчим не вилучалося та йому не надавалися.

ККС погодився, що сторони кримінального провадження мають право самостійно збирати та надавати докази. Однак суд звернув увагу, що правом витребувати від будь-якої особи необхідні речі, документи, відомості, тощо, наділений слідчий, а не оперативний працівник, і лише в рамках кримінального провадження. В даному кримінальному провадженні судом апеляційної інстанції встановлено, що слідчі дії оперативний працівник поліції проводив до внесення відомостей в ЄРДР (тобто до початку досудового розслідування).

Кримінальний касаційний суд зазначив, що згідно з ч. 2 ст. 56 Кримінального процесуального кодексу, потерпілий наділений правом під час досудового розслідування подавати докази на підтвердження своєї заяви. Однак, виходячи зі змісту даної норми, потерпілий також вправі подавати докази лише в рамках кримінального провадження під час досудового розслідування, що в даному випадку не мало місця.

В результаті процесуального порушення порядку збирання доказів у кримінальному провадженні, відеозапис з камери відеоспостереження, яка знаходилася у приміщенні, де було здійснено крадіжку, було визнано недопустимим доказом.

Наслідком цього стало й визнання недопустимим доказом протоколу впізнання особи. Оскільки потерпілий бачив особу, яку пред’явлено для впізнання лише на відеозаписі, який визнано недопустимим доказом, недопустимим доказом є й протокол пред’явлення особи для впізнання.

Досить часто, громадяни не надають значення правильності проведення тих чи інших слідчих дій у кримінальному провадженні, вимагаючи від адвоката негайного вчинення якихось дій (немає значення чи адвокат в справі як захисник підозрюваного, чи як представник потерпілого). Однак необдуманість таких дій може мати явно негативний наслідок для сторони кримінального провадження.


Юридична консультація адвоката у кримінальних справах, ✔ захист підозрюваного, обвинуваченого у кримінальному провадженні, ✔ слідчі дії (огляд, обшук, допит, затримання, слідчий експеримент, експертиза тощо), ✔ обрання запобіжного заходу, ✔ участь на стадії судового розгляду кримінального провадження.

Телефон адвоката: 067 157-24-14 (пишіть WhatsApp, Signal, Telegram, Viber)